Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  605 672 911

 

Jak zorganizować aneks kuchenny?

Aneks kuchenny to nie tylko praktyczne rozwiązanie w mieszkaniach o małym metrażu, ale także wygodna aranżacja przestrzeni, pozwalająca na połączenie gotowania ze spożywaniem posiłków i relaksem w salonie. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym mieszkaniu? Jak sprytnie zaplanować aneks kuchenny?

Podstawą do stworzenia aneksu kuchennego jest szczegółowy projekt. Najlepiej poprosić o niego doświadczonego projektanta, który weźmie pod uwagę nie tylko estetykę miejsca, ale także uwarunkowania techniczne. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń dla salonu z aneksem kuchennym to 18-20 m². Część kuchenna powinna zająć około 25-30% tej przestrzeni, ponieważ musi się znaleźć w niej miejsce na podstawowy sprzęt taki jak kuchenka i lodówka oraz wygodny blat. Strefę salonu najczęściej oddziela się od strefy kuchennej blatem, wyspą, która może jednocześnie pełnić funkcję stołu.

Jak zaplanować małą przestrzeń na aneks kuchenny?

Niezwykle ważne jest, by dobrze zaplanować rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i mebli w kuchni, aby można było z nich korzystać w sposób bezpieczny i wygodny. Ma to szczególne znaczenie na małych powierzchniach. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni, szczególnie jeśli ma ona nietypowy kształt, zapewnią meble na wymiar. Lodówkę od płyty grzewczej powinien rozdzielać zlew lub szafka, przy czym warto postawić na najmniejsze urządzenia kuchenne, na przykład płytę z dwoma palnikami, jednokomorowy zlew lub podblatową lodówkę. Należy zapewnić odpowiednią przestrzeń wokół krzeseł, aby można było swobodnie wstawać od stołu. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić miejsce, jest instalacja wysuwanego blatu.

Niewielką przestrzeń można powiększyć optycznie, używając jasnych barw i przeszkleń, które będą odbijać światło. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Aneks kuchenny powinien być utrzymany w podobnej stylistyce co salon, choć można go wyróżnić nieco inną tonacją kolorystyczną lub podwieszanym sufitem, jeśli zależy ci na tym, by był on wyeksponowany.